Telefon: 0(212) 568 65 10 E Posta: [email protected]

El Dokuma Halısı Yıkama

El Dokuma Halısı Nedir, Nasıl Yıkanır?

El dokuma halısı yıkama konusunda değinmeden önce halının tarihini kısaca değinmekte fayda var: Adı üstünde elde dokunan halılara el dokuma halısı denir. Üstten ve allat iki kalın odun arasına sık bir şekilde dizilen iplere tek tek ipliklerin geçirilmesiyle oluşan halı türüdür. Halı geçmişimizden gelen kullanımı en yaygın eşyalar arasında yerini almaktadır. Özellikle keçi kıllarından dokunarak çok eski çağlarda bile kullanılmıştır. Günümüzde bir çok halı çeşidi vardır. Bunlardan en değerli olanları ipek halılar ve el dokuma halılarıdır. El dokuma halıları hem kaliteli hem emek harcanarak yapıldığı için binlerce liraya çıkabilmektedir.

El dokuma halısı yıkama

El Dokuma Halısı Yıkama

Büyük emek harcanarak dokunan bu halıların yıkanması mutlaka profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. zira uygun şartlarda yıkanmayan bu halılar renk solması, halıda deforme gibi sorunlarla karşılaşılabilinir. Dolayısıyla profesyonel ve isminden söz ettiren firmaları tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Bu halılar halının türüne göre yıkama sistemi seçilir. Bir takım el dokuma halıları makinede yıkanabilirken bir takım halılar kesinlikle elde yıkanmalıdır ( özellikle yıllanmış antika halılar). Firmamız uzman kadrosuyla el dokuma halılarını ayırt edebilmekte ve ona göre yıkama sistemi uygulamaktadır.

El dokuma halısı yıkama

El dokuma halılarının yıkanması esnasında dikkat edilecek husus boyasının akmasıdır. Dikkatsiz yıkama işleminde genelde kök boyası kullanılan halıda renk atması olabilir. Bunun için yerine göre ılık su ve natürel şampuanlar tercih edilmelidir. Kurutma esnasında mutlaka kapalı kurutma odası kullanılmalı, güneşe maruz bırakılmamalıdır.

Gül halı yıkama fabrikası her çeşit halıyı yıkamakta ve el dokuma halılarında da yıkama konusunda uzmanlaşmıştır. Ülkemizde el dokuma halılarından kilimler ilk başı çekmektedir. Geçmişte keçi kullarından, koyun kıllarından iplik yapılarak dokunan kilimler günümüzde naylon iplerin çıkması ile ve renklerinin daha uzun süre korunması nedeniyle bu ipliklerden dokunmaktadır. Ancak keçi kıllarının kalitesinde henüz bir halı yapılamamaktadır. Çünkü keçi kılları dikkatli kullanıldığında kolay kolay eskimeyen bir iplik türüdür.

El dokuma halılarınızı hem ucuza hem sorunsuz bir şekilde yıkatmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uzman personelimiz güler yüzlü hizmet anlayışı ile halılarınızı temizlemekte ve pırıl pırıl olmuş halde teslim etmektedir.

Seo: Has Web
Tüm hakları Gül Halı Yıkama'ya aittir. İzinsiz kullanımında hukuki işlem başlatılır. Gulhaliyikama.com 2023