Telefon: 0(212) 568 65 10 E Posta: [email protected]

Kilim Yıkama

Kilim nedir, nasıl temizlenir, Kilim nasıl yıkanır?

Kilim yıkama işine girmeden önce kısaca kilimin tarihine bir öz atalım isterseniz. Kilim çok eski tarihlerde bile kullanılan ve günümüze kadar çok fazla değişmeden gelen eşyalar arasındadır. Bir çok iplik çeşidinden imal edildiği gibi daha çok keçi kılından imal edilmektedir. Keçi kılından imal edilenler çok uzun ömürlü olmakla birlikte boya olarak genelde kök boyası kullanılmaktadır. Günümüzde daha çok naylon ipliklerle üretilen kilimler canlı renkleri ile ön plana çıkmaktadır. Aşağıda bir kaç örnek kilim görülmektedir.

Gül halı yıkama fabrikası her halıda olduğu gibi kilimlerde de profesyonel ve % 100 garantili yıkama işlemi yapmaktadır.

Kilim Yıkama


Yıkanmış kilimlerin güneşte kurutulması çok yanlıştır. Resimde güneşe konmuş kilimler gözükmektedir.

Kilim nasıl temizlenir?

Temizlik yöntemlerinden genelde elektrikli süpürge ile süpürülerek yapılan temizlik en sık karşılaşılan yöntemdir. Zaten ya süpürülür ya da yıkanır. Yıkama işi mutlaka profesyonel kişiler tarafından yapılmalı özellikle antikalaşmış eski halılar deforme olacağı için uzman ellerde yıkanmalıdır. Garanti konusu da tüketici açısından büyük önem taşımaktadır.

Kilimler nasıl yıkanır?

Yıkama aşamasında kilimleri ikiye ayırabiliriz. Antikalaşmış eski kilimler ve naylon ipliklerden üretilmiş yeni kilimler. Eski antika kilimleri kesinlikle makinede yıkama yöntemini önermiyoruz. Mutlaka elde veya el makineleri ile yıkanmalıdır. Dolayısı ile bunu bilecek olan kişi de halı yıkama işini yapan personeldir ve personelin tecrübesi bu aşamada öne çıkmaktadır. Yeni kilimler makinede yıkanabilir. Kullanılan şampuan da natürel olması büyük önem taşır. Çünkü kök boyası kullanılan kilimlerin boyası kimyasal madde ile çabuk orjinalliğini yitirir ve solmaya başlar.

Kilim yıkama, yıkanmış kilimler

Antika kilimlerin otomatik halı yıkama makinesinde yıkanması belki zamandan kazandırabilir ama halıda büyük zararlara yol açabilir. Bundan dolayı uzman personel halının cinsini ve kalitesini iyi ayırt edebilmeli ve ona göre yıkama işlemi uygulamalıdır. Kilim yıkamada bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da kilimlerin kurutulma aşamasıdır. Kilimler mutlaka kapalı kurutma odalarında kurutulmalı güneşe maruz bırakılmamalıdır. Zire güneşte solma çok sık görülen bir sorundur.

Kilimlerin yıkanması ve kurutulmasından sonra kalite kontrol aşaması dediğimiz son aşamada kontrolleri yapılır. Kilimde hasar oluşmuş mu? Renklerinde bozulmalar var mı? Kirler çıkmış mı? gibi sorular tek tek kontrol edilerek paketlenir ve servise hazır halde bekletilir.

Kilim Yıkama
Seo: Has Web
Tüm hakları Gül Halı Yıkama'ya aittir. İzinsiz kullanımında hukuki işlem başlatılır. Gulhaliyikama.com 2023