Telefon: 0(212) 568 65 10 E Posta: [email protected]

Kök Boya Kilim Nasıl Yıkanır

Kök boyalı kilimler en zahmetli ve zor yıkanan kilim çeşitidir. Gül halı yıkama fabrikası Kök boya kilimleri zarar vermeden ve hijyen bir şekilde yıkamaktadır.

Kök Boya Kilim Nedir

kök boya kilimler

Adı üstünde kök boyası ile boyanan kilimlerdir. Her ne kadar günümüzde kök boyası ile boyanan kilim üretimi azalsa da yine de evlerde kök boyası ile boyanan kilimlere rastlamak mümkündür. Şahsen 1980’li yıllarda köyümde az da olsa kök boyası ile kilim boyandığını hatırlamaktayım. Kazanlarda renk renk kaynatılan kökler adeta renk cümbüşü içinde kilimleri renklendirirdi. Artık günümüzde tamamen ticaret amaçlı o da çok nadir olarak kök boyası kullanılmaktadır.

Kök boya kilim nasıl yıkanır?

Çok hassas olan bu kök boyalı kilimlerin temizliği sıklıkla elektrikli süpürge ile yapılır. Ancak yıkama işlemi çok teferruatlıdır. Doğal şampuan/sabun kullanılmalı, su hafif ılık olmalı kesinlikle otomatik makinede yıkanmamalıdır.  Kök boyalı kilim yıkama işlemi için mutlaka profesyonel destek almanızı öneriyoruz.

Firmamız profesyonel olarak kök boyalı kilimleri yıkamaktadır. Peki yıkama işlemi nasıl yapılır? Öncelikle kilim üzerindeki tozlar yabancı maddeler temizlenir. Daha sonra mutlaka şampuan ile küçük bir yerinde deneme yapılmalıdır.

Kontrol sonrası natürel şampuan ile yıkama işlemine geçilir. Yıkama sırasında her noktası eşit şekilde yıkanması için özel gayret sarf edilir. Yıkama işleminden sonra bol ve soğuk su ile durulanır. Bazı kök boyalı kilimler sıkılmaya müsaitken, bazı kilimler sıkılmaya müsait değildir ve kendi halinde suyunun akması sağlanır.

Yıkama işleminden sonra kuruması için kapalı odalarda kurutulur. Kuruduktan sonra kontrol edilerek paketlenir ve servise hazır halde depoya konulur.

Leave a Reply

Seo: Has Web
Tüm hakları Gül Halı Yıkama'ya aittir. İzinsiz kullanımında hukuki işlem başlatılır. Gulhaliyikama.com 2023