Telefon: 0(212) 568 65 10 E Posta: [email protected]

Halı Nedir? Halı Nasıl Kullanılır?

Dünya genelinde zeminlerin süsü, duvarların süsü olarak kullanılan bir evin en önemli eşyalarından biri olan halı çok uzun yıllar öncesinden hayatımıza girmiştir. Her geçen gün de önemini artırarak kullanımı devam etmektedir.

Ülkemiz çok farklı kültürlerin geçiş bölgesinde yer aldığı için çok çeşit halı dokuma sitili ve renkleri mevcuttur (Kafkas, Fars, Arap). Bölgedeki teknolojiyi olduğu gibi yansıtan halılar kültürümüzü de yansıtmaktadır. Dokuma tekstil M.Ö. 7000 yılında görülmektedir (2). Teknik olarak diğer halılardan ayıran en büyük özellik çift düğüm kullanılmasıdır. Doygun renkler doğal bitki ve hayvan menşeeli renklerdir.

halı

Günümüzde bu tür halılar antika olarak satılmakta ve süs eşyası görevini görmektedir. Evlerimizde kullandığımız halıların büyük çoğunluğu da makineden çıkma halılardır.

Halı Nasıl Kullanılır?

Halının kullanım amacı dekor ve zemin kaplama olarak ikiye ayırabiliriz. Her iki kullanımda da halı temizliği çok önemlidir. Antika halılar yılda bir kere profesyonel firmalar tarafından yıkanmalıdır. Günlük halılar da yerine göre yılda iki kere yine profesyonel firmalar tarafından yıkanmalıdır. Halı kullanımında dikkat edilecek husus haftada en az 1 kere yüksek emiş gücüne sahip elektrikli süpürge ile süpürülmelidir. Herhangi bir şey döküldüğünde uygun bir şekilde kabaca dökülen madde alınmalı ve profesyonel destek alarak halı ilk günkü gibi kullanıma devam edilmelidir.

Gül halı yıkama fabrikası her halıyı kendi halısı gibi özenle temizlemekte ve garantili olarak yıkama işleminden sonra teslim etmektedir.

Leave a Reply

Seo: Has Web
Tüm hakları Gül Halı Yıkama'ya aittir. İzinsiz kullanımında hukuki işlem başlatılır. Gulhaliyikama.com 2023