Telefon: 0(212) 568 65 10 E Posta: gulhaliyika@gmail.com

Kullandığımız Halılar Ne Kadar Temiz?

Hiç merak ettiniz mi “kullandığım halı ne kadar temiz?” Gül Halı Yıkama fabrikası olarak tecrübelerimize dayanarak bu soruya cevap vermeye çalışacağız. Halı temizliğinde 20 yılı geride bırakan firmamız, uzmanlaşmış sayılı firmalardan biri olarak halıda maksimum temizlik elde etmektedir.

kullandığımız halılar ne kadar temiz

Kullandığımız halı temiz mi?

Öncelikle halıyı ilk aldığımız andan itibaren temizliğine dikkat etmeliyiz. Düzenli olarak yıkanan bir halı belli bir süre temizliğini koruyacaktır. Bunun için tüketicilerimize yılda en az 1 kere halılarını yıkatmalarını tavsiye ediyoruz. Burada şunu belirtmekte fayda var. Halıyı vereceğiniz firma halıyı nasıl yıkıyor? Nelere dikkat ediyor? Garanti veriyor mu? Bu sorulara alacağınız cevaplar firma hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Evlerde kullandığımız halılar akar ve mite (mayt) için ev niteliğindedir. Halının iplik diplerinde yaşan bu bakteriler insan derisi ve halıya düşen yiyecek maddeleri ile beslenir. Maytlardan kurtulmak için tek seçenek halıyı iyi bir şekilde yıkamaktır. Günümüzde bir çok firma halıyı el makineleri ile yıkamaktadır. Bu da halının eşit bir şekilde yıkanmasının önüne geçer. Otomatik halı yıkama makineleri bu açıdan büyük avantaj sağlar. Halının her yerini eşit bir şekilde yıkayarak maytlardan kurtulunur.

Eyvah! halıma çay döküldü.

En sık karşılaşılan sorundur halıya bir şeyin dökülmesi. Bu aşamada tek yapılacak şey halıyı acilen silmek ve gözle görünen lekenin önüne geçmektir. Ancak şekerli çay halı ipliğinin dibine ulaşarak maytlara yiyecek olmaya başlamıştır bile. Böylece halıya her dökülen yiyecek veya içecekleri anca gözle görünen kısmını temizleyebiliriz. Halının dibine işleyen bu maddeleri temizlememiz imkansızdır. Tek yapılması gereken halıyı yıkamaya vermektir.

halıya sıvının dökülmesi

Halımı nasıl temiz tutabilirim?

Dikkat edilecek hususlardan en önemlisi halıya herhangi bir şeyin dökülmesinin önüne geçmektir. Çünkü özellikle sıvı yiyeceklerin halıya dökülmesinde yapılacak fazla bir şey yoktur. Çünkü sıvı madde halının dip kısımlarına nüfuz etmiştir ve yıkamadan bunun temizlenmesi mümkün değildir. Peki evde hiç bir şey yapamaz mıyız? Tavsiye ettiğimiz ilk şey dökülen sıvının vakumlanarak çekilmesi. Bunun için elverişli olan elektrikli süpürgeler kullanılabilir. 15-30 sn. içinde halıdan çekilen sıvı halının dip kısımlarına ulaşamadan bir kısmı çekilebilir. Bundan sonra bol köpüklü su ile silinebilir. Bu işlem ile bir süre idare edilebilse de zamanla sıvının kalıntıları maytlara yiyecek olacaktır. Kesin çözüm yine halıyı yıkatmaktır.

halının temiz tutulması

Halının kirlendiğini nasıl anlarım?

Eğer halının yıkanması sonrası ortalama 8-10 ay geçmiş ise o halı kirlidir. Ancak halının bulunduğu ortam buna büyük etki etmektedir. Fazla kullanılmayan bir odadaki halı diğer halılara göre daha geç kirlenecektir (12-14 ay). Sık kullanılan bir halı ( cami halıları gibi) 6 ayda kirlenecektir ve yıkanması gerekir. Ev ortamındaki bir halının kirlendiği gözle fazla ayırt edilemez. Çünkü sürekli göz önünde olduğu için kirlenme de yavaş ilerlediği için kısa zamanda anlayamayız. Tavsiyemiz düzenli olarak yılda en az 1 kere halıyı yıkatmanız.

kirli bir halı resmi

Not: Halıya herhangi bir şey döküldüğünde en geç 2-3 hafta içinde halıyı yıkamaya vermelisiniz. Çünkü dökülen maddenin kalıntıları akarlara mükemmel bir yiyecek olacaktır.

Gül halı yıkama fabrikası halı temizliğinde uzmanlaşmış ve otomatik makineler yardımıyla mükemmel temizlik sağlayan bir firmadır. Halınızdaki herhangi bir sorun için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply

Seo: Has Web
Tüm hakları Gül Halı Yıkama'ya aittir. İzinsiz kullanımında hukuki işlem başlatılır. Gulhaliyikama.com 2022